Akūtu cistītu izraisa baktērija
03. aprīlis, 2024.
Izplatīts ir stereotips par cistītu, pie kura pieturas dažādu paaudžu sievietes: ja ir apsaldējušas kājas, bijušas ārā aukstā laikā, tad tas ir iemesls, kādēļ parādījušies cistīta simptomi. Bet tas nav īstais iemesls. Skaidro "Veselības centrs 4" filiāles "Juglas klīnika" ginekoloģe Evita Biseniece. Ārste uzsver, ka sievietes bieži vien nezina, kāpēc rodas cistīts. Viņām šķiet, ka cistīts rodas tāpēc, ka kājas nosalušas, bet apmēram 90 procentos gadījumu iemesls akūtam cistītam ir baktērija "Escherichia coli".
Kādi ir cistīta simptomi?
Visbiežāk ir trīs klīniskās pazīmes:
- sāpīga un bieža urinēšana;
- sāpes urīnpūšļa rajonā;
- nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra.
Akūts cistīts jeb urīnpūšļa iekaisums, lai arī ārstējams salīdzinoši viegli, allaž izraisīs nepatiku. Lielāka iespēja iegūt urīnpūšļa iekaisumu ir jaunām sievietēm.
Kā ārstē cistītu?
Kad cistīts piemeklējis, jālieto daudz šķidruma. Jo vairāk šķidruma uzņemam, jo vairāk atbrīvosimies no iekaisumu izraisošajām baktērijām, tās izvadot no organisma. Vēl var veikt fitoterapiju ar dzērvenēm. Ir daži pierādījumi, ka dzērvenes var palīdzēt, jo dzērveņu sastāvā ir vielas, dēvētas par proantocianidīniem, kas samazina baktēriju pielipšanu urīnceļu gļotādai. Ja ir sāpes, var lietot pretsāpju medikamentus, pretiekaisuma līdzekļus. Ne vienmēr jāķeras pie antibakteriālās terapijas, jo tas var izraisīt rezistenci – organisms pierod un vairs uz antibiotikām nereaģē.
Būtu jāsāk ar īsu – divu līdz trīs dienu – fitoterapijas kursu. Tikai tad, ja nepāriet, jāķeras klāt antibiotikām. Ja paaugstinās ķermeņa temperatūra, sākas drebuļi, sāpes sānos, mugurā, vēlāk parādās slikta dūša, vemšana, tas norāda, ka attīstās akūts pielonefrīts jeb nieres bļodiņas iekaisums. Tad gan ir jāuzsāk antibakteriālā terapija, jo situācija ir citāda. Ja pie šādiem simptomiem neuzsāk ārstēšanu, rezultāts var būt visai bēdīgs, attīstoties urosepsei jeb vispārējai intoksikācijai. Tāpēc, ja sūdzības saglabājas un labāk nepaliek, noteikti jāvēršas pie speciālista.
Ja rodas sūdzības, jāvēršas pie speciālista - ārsts izrakstīs pareizos medikamentus un noteiks pareizo antibakteriālās terapijas ilgumu, ja tāda būs nepieciešama.
Visu rakstu par cistītu un tā profilaksi un ārstēšanu lasiet portālā delfi.lv >>
Uzziniet vairāk un piesakieties konsultācijai!
Tālr.: 67136282, 29330086
E-pasts: jugla@vc4.lv
"Juglas klīnika" ginekologi:
- Dr. Vineta Volkoviča
- Dr. Evita Biseniece
"Juglas klīnika" urologs:
- Dr. Georgijs Kirakozovs