Pieteikt vizīti

Dzemdes noslīdēšana jeb dzemdes prolapss: riski un risinājumi

24. jūlijs, 2023.

Dzemdes noslīdēšana jeb dzemdes prolapss: riski un risinājumi

Iegurņa pamatni veido dažādu muskuļu un saišu kopums, kas blakus esošos orgānus notur pareizā pozīcijā – urīnpūsli, zarnas, arī dzemdi. Ja šīs saites un muskuļi kādu iemeslu dēļ tiek novājināti, orgāniem trūkst atbalsta un tie ar savu svaru noslīd uz leju. Skaidro “Veselības centrs 4” filiāles “Juglas klīnika” ginekoloģe, dzemdību speciāliste Vineta Volkoviča.

Dzemdes noslīdēšanu medicīnā sauc par dzemdes prolapsu, un tas var rasties dažādu iemeslu dēļ:

  • grūtniecība un dzemdības ir visbiežākais iemesls, kādēļ sievietēm novājinās iegurņa pamatnes muskuļi. Un te ir arī saistība ar grūtniecību un dzemdību skaitu – jo vairākas vaginālās dzemdības sievietei ir bijušas, jo lielāks ir risks, ka vēlāk būs dzemdes noslīdējums. Ja bērnam ir liels dzimšanas svars vai arī sievietei ir traumatiskas dzemdības, šis risks vēl palielinās;
  • cits iemesls ir iegurņa muskuļu pārslodze, piemēram, smaga fiziska darba dēļ vai arī pārlieku liela ķermeņa liekā svara dēļ, hroniska klepus dēļ, piemēram, smēķētājām, astmas pacientēm;
  • par iemeslu var būt arī iedzimtas anatomiskās īpatnības, iedzimts muskuļu un saišu vājums;
  • pieaugošs vecums arī ir riska faktors dzemdes noslīdējumiem. Dzemdes noslīdējumi var rasties jebkurā vecumā, taču biežāk tie ir novērojami sievietēm menopauzē, kurām ir bijušas vienas vai vairākas dzemdības. 


Dzemdes prolapsam ir trīs smaguma pakāpes, un smagākās pakāpes gadījumā dzemde daļēji vai pavisam izkrīt no maksts ieejas, medicīnā to sauc par Prolapsus uteri. Ja nerisina esošo problēmu sākotnējo smaguma pakāpju gadījumos, parasti stāvoklis tikai pasliktinās. Visbiežākie simptomi ir velkoša, spiedoša sajūta, svešķermeņa sajūta, sajūta, ka varētu kaut kas izkrist no maksts, kā arī sāpes vēdera lejasdaļā, mugurā, sāpes dzimumakta laikā, urīna nesaturēšana šķaudot un klepojot, aizcietējumi u.c.
 

Ko darīt?
 

Visbiežāk ginekologs dzemdes noslīdējuma riskus pamana un diagnosticē laikus, ja ārsts tiek regulāri apmeklēts. Bet noteikti dodieties pie ārsta, ja parādās kādi no minētajem simptomiem, aizdomas par šādu veselības problēmu. Ārsts ieteiks labāko šīs problēmas risinājumu. Vieglākos gadījumos tiek ieteikti iegurņa pamatnes vingrinājumi, kas jāveic regulāri pēc fizioterapeita ieteikumiem. Iegurņa muskulatūras stiprināšana nevar novērst jau esošo noslīdējumu, bet ierobežot tālāko procesu gan. Ja ir liekais svars, noteikti jāsamazina tas, ja ir aizcietējumi, jāsabalansē uzturs, lai tos pēc iespējas novērstu.

Pateicoties medicīnas  tehnoloģiju attīstībai, šīs problēmas ir mazināmas, ņemot palīgā arī lāzertehnoloģijas, ginekoloģiskās injekcijas, mazā iegurņa pamatnes muskuļu miostimulāciju, tomēr jārēķinās, ka tas līdzēs tikai sākotnējā noslīdējumu pakāpē.

Noslīdējumu ārstēšanā izmanto dažādus vaginālos pesārijus (gumijas riņķus). Ir pieejami vairāku veidu pesāriji gan formas, gan izmēru ziņā. Gumijas riņķis var būt dažāda diametra un ir piemeklējams katrai sievietei individuāli. Pesāriju ievieto makstī saspiestā veidā un pēc ievietošanas makstī atbrīvo. Tādā veidā pesārijs makstī ieņem savu vietu un mehāniski atspiež maksts sieniņas un notur dzemdi iegurnī. Galvenā problēma ar pesārijiem ir higiēnas nodrošināšana, jo tie ir jādezinficē vismaz 1 reizi mēnesī. Mājas apstākļos to parasti dara, aplejot ar verdošu ūdeni. Un nākamā neērtība parasti ir saistīta ar pesārija ievietošanu un izņemšanu sievietēm, kuras dzīvo regulāru dzimumdzīvi. Pesāriji nav ērti gados jaunākām sievietēm ar aktīvu dzimumdzīvi.

Smagākos dzemdes noslīdējumu gadījumos parasti bez ķirurģiskas ārstēšanas neiztikt. Atkarībā no noslīdējuma pakāpes, sievietes vecuma un vēlmes vēl dzemdēt bērnus tiek izraudzīta operācijas metode – tā var būt mazinvazīva laparaskopiska operācija vai arī ķirurģiska operācija. Vecākām sievietēm un sievietēm ar dzemdes izkrišanu tiek izvērtēta dzemdes izoperēšana jeb histerektomija, no maksts puses veicot maksts plastiku ar vai bez dažādiem tīkliņu implantiem.

Atceries! Lai mazinātu dzemdes noslīdējumu risku, ieteicams:

  • veikt speciālus vingrojumus jeb Kēgela vingrojumus iegurņa muskulatūras nostiprināšanai. Tie ieteicami visām sievietēm jau grūtniecības laikā un pēc dzemdībām. Kēgela vingrojumi ir mazā iegurņa un starpenes muskulatūras stiprinoši vingrojumi. Tos veic, sasprindzinot muskuļus, it kā gribētu aizturēt urīna strūklu vai aizturēt gāzes un noturot tos saspringtus, skaitot līdz desmit un tad lēnām atslābinot. To var darīt ikdienā jebkurā situācijā, pat sēžot pie datora, skatoties TV, guļot, stāvot pie plīts vai braucot mašīnā;
  • rūpēties par optimālu ķermeņa svaru, lai palielinātais svars neveicina dzemdes noslīdēšanu;
  • izvairīties no fiziski smaga darba;
  • atteikties no smēķēšanas un rūpēties par veselību kopumā, lai izvairītos no hroniska klepus un biežas šķaudīšanas.


Ja pamani kādus simptomus, kas varētu liecināt par dzemdes noslīdējumu, nekavējies ar ginekologa apmeklējumu. Atceries, ka ginekologu ieteicams apmeklēt vismaz reizi gadā, arī ja sūdzību nav. 

“Veselības centrs 4” filiāles “Juglas klīnika” ginekologi:

 - Dr. Vineta Volkoviča >>

 - Dr. Evita Biseniece >>


Uzzini vairāk un piesakies!

Adrese: Brīvības gatve 410, 5. stāvs
Tālr.: 67136282, 29330086
E-pasts: jugla@vc4.lv