Jaunums! “Juglas klīnika” speciālisti sedācijai izmanto smieklu gāzi
30. novembris, 2022.
Līdzās ierastajām sedācijas un anestēzijas metodēm, ko izmanto dažādu manipulāciju un operāciju laikā, “Juglas klīnika” pacientu ērtībai tagad piedāvā arī smieklu gāzi.
Smieklu gāzi Latvijā izmanto kopš 2009. gada, sākotnēji dzemdību sāpju mazināšanai, vēlāk zobārstniecībā. Tagad jau vairākus gadus “Veselības centrs 4” klīnikās to kā atsāpinošo līdzekli var izvēlēties, veicot dažādas manipulācijas, procedūras un operācijas.
“Juglas klīnika” sedāciju ar smieklu gāzi piedāvā klientiem, veicot manipulācijas fleboloģijā un proktoloģijā.
Lietošanai gatavā gāzu maisījumā uz pusēm sajaukta smieklu gāze jeb dislāpekļa oksīds (N2O) un skābeklis.
Šādā koncentrācijā smieklu gāze iedarbojas nomierinoši, bet vienlaikus pacients ir pie samaņas un spēj sazināties, vienīgi var būt nedaudz eiforisks.
Gāze ir bezkrāsaina un nav indīga. Tā nekairina elpceļus, neiesaistās vielmaiņā, nerada alerģiju.
Smieklu gāze iedarbojas uz centrālās nervu sistēmas sāpju receptoriem. Tā paredzēta īslaicīgai vieglas un vidējas intensitātes sāpju remdēšanai un lietojama situācijās, kad nepieciešama ātra pretsāpju iedarbība un strauja atgūšanās.
Gāzes galvenā funkcija – paaugstināt komforta līmeni pacientam un ļaut procedūras laikā izvairīties no stresa un sāpēm.
Kā notiek sedācija ar smieklu gāzi?
- Smieklu gāzi ieelpo caur vienreizējās lietošanas sejas masku, kas savienota ar bakteriālo filtru un tālāk ar ierīci, kurā iepildīta gāze. Katram pacientam tiek izmantots individuāls komplekts.
- Pirms lietošanas medicīnas personāls noregulē gāzes padevi, un pacients, pats turot masku pie deguna, ieelpo gāzi. Inhalāciju parasti sāk 3 minūtes pirms sāpīgās vai nepatīkamās manipulācijas.
- Lai metode būtu pietiekami iedarbīga un sniegtu atvieglojumu, smieklu gāze jāelpo visas procedūras laikā vai tik ilgi, cik nepieciešama pretsāpju iedarbība. Ja vēlas, masku var noņemt un atsākt elpot tad, kad atkal parādās sāpes.
Kas jāņem vērā?
- Smieklu gāzi drīkst izmantot līdz sešām stundām.
- Lietojot ārsta uzraudzībā, pārdozēt nav iespējams.
- Pozitīvs aspekts ir arī tas, ka smieklu gāze viegli tiek izvadīta no organisma un, noņemot masku, preparāta iedarbība dažu minūšu laikā beidzas.
- Gadījumā, ja pacients par daudz saelpojies gāzi, var sākt reibt galva. Tad jāieelpo skābeklis, un smieklu gāze strauji tiek izvadīta no organisma. Pacients atgūstas jau pāris minūšu laikā. Tiesa, lai vadītu automašīnu, pēc gāzes ieelpošanas ieteicams pusstundu vai stundu nogaidīt.
Uzziniet vairāk!
Tālr.: 67136282, 29330086
E-pasts: jugla@vc4.lv