Pieteikt vizīti

Pacienti jautā - speciālisti atbild: kas ir hidrocēle?

10. novembris, 2022.

Pacienti jautā - speciālisti atbild: kas ir hidrocēle?

"Juglas klīnika" urologs Georgijs Kirakozovs atbild uz laikraksta "Tautas Veselības Avīze" lasītāju jautājumu, izskaidrojot, kas ir hidrocēle un kā to ārstē. 

Jautājums: Jau piecus gadus vīram (viņam 68 gadi) viens sēklinieks ir kļuvis izteikti liels. Vairākas reizes esmu vīram par to teikusi, bet vienmēr no viņa saņēmusi atbildi: vīriešiem tā mēdz būt, nesatraucies, viss normāli, pie ārsta neiešu! Vai tas tiešām nevarētu būt kas slikts, bet tikai vizuāls defekts, un man par to nav jāsatraucas? Iluta

Atbild urologs Georgijs Kirakozovs: "No savas pieredzes varu teikt - daudzi vīrieši par intīmām problēmām klusē un, ja vien nav kas ļoti nopietns un traucējošs, pie ārsta nedodas. Bet ir lietas, kas citu acīm nevar palikt nepamanītas. Visticamāk, Ilutas vīram ir hidrocēle - šķidruma uzkrāšanās sēklinieku maisiņā. Par laimi, hidrocēle nav nekas ļaundabīgs, turklāt diezgan viegli risināma problēma, atliek vienīgi sadūšoties aiziet pie urologa un piekrist viņa piedāvātajai ārstēšanas taktikai.

Vārds „hidrocēle" veidojies no grieķu valodas vārdiem „hydor" (ūdens) un „kēle" (pampums, trūce). Hidrocēle (sēklinieka ūdenstrūce) ir tad, kad sēklinieka somiņā krājas šķidrums, tādēļ rodas vizuāls iespaids, ka sēklinieks ir ļoti liels. Lai gan īstenībā šo efektu rada tikai šķidrums. Ja pie manis atnāk šāds pacients, es vispirms cenšos noskaidrot, vai pie vainas nav kāda onkoloģiska saslimšana, kas teorētiski arī iespējama. Tādēļ veicam ultrasonogrāfiju, lai noskaidrotu situāciju. Ja tā ir hidrocēle, tad pacientam, bez šaubām, ir grūti staigāt, jo sēkliniekā var būt pat puslitrs šķidruma. Tā, visticamāk, ir iedzimta patoloģija, vai arī iegūta kādas traumas rezultātā. Taču tas viss ir atrisināms.

Ilutu noteikti interesē, kā likvidē to šķidrumu, kas sakrājies sēklinieka maisiņā. Uz to varu atbildēt, ka tā ir operatīva ārstēšana, respektīvi, pacientam jāveic operācija. Nekādā gadījumā es neieteiktu šķidrumu atsūkt - ja kas tāds tiek darīts, pastāv ļoti liela varbūtība, ka vispār var pazaudēt sēklinieku. Turklāt jārēķinās ar to, ka pēc šķidruma izņemšanas tas atkal var sākt krāties. Savukārt ar hidrocēles plastikas operāciju mums ir iespēja panākt to, ka šķidrums vairs nekad tur neradīsies. Tāda ir šīs operācijas būtība - nodrošināt, lai pacientam vairs nebūtu tādas problēmas."

Lasiet rakstu laikraksta "Tautas Veselības Avīze" 2022. gada 10. novembra numurā.