Pieteikt vizīti

Pārbaudi vēnas pirms vasaras

04. aprīlis, 2022.

Pārbaudi vēnas pirms vasaras

Smaguma sajūta, smeldzošas sāpes, tūska un krampji kājās var liecināt par kāju vēnu problēmām. Iestājoties siltākam laikam, vairāki simptomi, īpaši tūska, mēdz pastiprināties, tāpēc nevajadzētu vilcināties ar ārsta apmeklējumu, lai noteiktu šo sūdzību iemeslu. Konsultē ''Veselības centra 4'' filiāles ''Juglas klīnika'' ķirurģe, fleboloģe, proktoloģe Anastasija Vaļuka.

Ja ir kaut mazākās aizdomas par vēnu saslimšanu, ieteicams tās pārbaudīt iespējami drīz, lai neielaistu slimību. Kā zināms, jo agrīnāk slimība tiek konstatēta un noteikta precīza diagnoze, jo veiksmīgāka un mazāk invazīva var būt ārstēšana.

Diemžēl vēnu slimības pašas no sevis nepāriet, tās tikai progresē. Lai gan vēnu problēmas lielākoties novērojamas sievietēm, pēdējā laikā arvien biežāk tās konstatē arī vīriešiem.
Lielā mērā to nosaka mūsu dzīvesveids – sēdošs darbs vai ilgstoša stāvēšana kājās, maz kustību un liekais svars, neērti apavi. Tas viss ar laiku var radīt vēnu nepietiekamību.

Kā pārbauda vēnas?

Lai izvērtētu kāju vēnu veselības stāvokli, izmanto duplekssonogrāfiju. Izmeklējuma laikā pacients stāv uz speciāla paaugstinājuma, un ārsts, izmantojot īpašu ultrasonogrāfijas iekārtu ar zondi, pārbauda abu kāju vēnas. Apskates laikā ārsts izvērtē, vai asinis plūst netraucēti, vai nav trombu, vai nav vērojams reflukss – venozo asiņu atpakaļplūsma, kas rodas bojātu vārstuļu dēļ –, un nosaka, kāds ir vēnu vispārējais funkcionālais stāvoklis. Pēc izmeklējuma rezultātiem flebologs nosaka turpmāko rīcību – vai būs nepieciešama ārstēšana, vai arī tikai profilaktiski pasākumi, ja vēnas ir veselas.
Profilaktiski tūskas mazināšanai der, piemēram, limfodrenējošas masāžas, atbilstošas un individuāli pielāgotas kompresijas zeķes, fiziskās aktivitātes.

Der zināt

  • Liela nozīme ir tam, ar kādu iekārtu izmeklējums tiek veikts. Ja tā ir jaunākās paaudzes ultrasonogrāfijas iekārta, izmeklējums sniegs vairāk informācijas un diagnoze būs precīzāka.
  • Pie flebologa ieteicams doties, ja sajūti un novēro pietūkumu potīšu un apakšstilbu rajonā, ja kājās bieži ir krampji un smaguma sajūta, ja ievēro izmaiņas ādā, piemēram, pigmentāciju, ekzēmu, nedzīstošas čūlas, kapilāru zīmējumu, ja parādās vēnu mezgli un paplašinātas vēnas.

 
Lasiet rakstu žurnāla ''100 Labi Padomi'' 2022. gada aprīļa numurā