Pieteikt vizīti

Uzmanības centrā - vīrieša veselība. Proktoloģiskās un fleboloģiskās slimības

04. marts, 2022.

Uzmanības centrā - vīrieša veselība. Proktoloģiskās un fleboloģiskās slimības

Statistikas dati liecina, ka vīrieši ārstu apmeklē krietni retāk nekā sievietes. ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Juglas klīnika'' ārste fleboloģe, proktoloģe Anastasija Vaļuka stāsta, kādos gadījumos kungi vizīti pie felbologa un proktologa nedrīkst atlikt un kā mūsdienu medicīnas iespējas ļauj ātri un saudzīgi tikt galā ar visdelikātākajiem jautājumiem.

 

Kādas ir vēnu mazspējas izpausmes un kādi faktori ietekmē tieši vīriešu vēnu veselību?

Pēc 50 gadu vecuma vēnu mazspēja attīstās vidēji 20% vīriešu. Vēnu veselību var ietekmēt iedzimtība un veselības stāvoklis – sirds un asinsvadu slimības, cukura diabēts, traumas, operācijas, medikamenti, kā arī sēdošs vai stāvošs darbs, ilgstoša uzturēšanās karstumā (piemēram, ražošanā, siltumnīcās u.tml.), palielināts svars, smēķēšana, smaga fiziskā slodze. Vēnu problēmas var skart arī sportistus, kas ceļ lielus svarus, riteņbraucējus u.c. Vēnu mazspēja rodas, kad vēnu vārstules nespēj pilnvērtīgi nodrošināt asinsriti no kājām sirds virzienā un asinis sāk plūst atpakaļ, jo asins plūst pret gravitācijas spēku. Neārstēta vēnu mazspēja var izraisīt nopietnas veselības problēmas, smagākās pakāpes gadījumā - nedzīstošas trofiskās čūlas (ļoti sāpīgas, tā ir grūti ārstējama slimība).
Par vēnu problēmām primāri signalizē smaguma sajūta kājās, nepamatoti krampji naktīs vai nieze, kapilāru tīklojums, vēnu zīmējuma un/vai reljefa parādīšanās (uz āru izspiedušies vēnu grubulīši), tomēr pati vēnu mazspēja būs sākusies jau pirms simptomu izpausmēm, tāpēc, ja saskaraties ar šiem riska faktoriem, vēnas pie flebologa ieteicams pārbaudīt profilaktiski ar duplex ultrasonogrāfijas palīdzību, īpaši, ja ir mazkustīgs darbs un ir vēnu problēmas ģimenes anamnēzē.

 

Vēnu ārstēšana – ērta un individuāli pielāgojama

Ja vēnu mazspēja ir atklāta, tā jāārstē pēc iespējas ātrāk, tomēr arī smagas slimības gadījumā mūsdienu medicīna piedāvā maksimāli saudzīgus risinājumus. Vēnu operācijas mūsdienās noris ātri – pacients pāris stundas pēc manipulācijas var atgriezties ikdienas gaitās un vidēji mēnesi pēc operācijas, līdz ar kompresijas zeķu novilkšanu, pilnībā aizmirst par vēnu problēmām. ''Veselības centrs 4'' klīnikās atkarībā no katra konkrētā gadījuma pacientiem ir pieejamas šāds ārstniecības metodes un to kombinācijas: lāzerķirurģija, izmantojot jaunākās paaudzes lāzerus, radiofrekvences ķirurģija, mikroviļņu ablācija, putu skleroterapija vai slimās vēnas slēgšana, izmantojot bioloģisku līmi. Īpaši ērts un mūsdienīgs risinājums ir bioloģiskās līmes (no ''VenaSeal'') metode, kas ļauj slēgt bojāto asinsvadu un nekavējoties turpināt ikdienas aktivitātes bez kompresijas zeķu valkāšanas – šis faktors ir īpaši svarīgs dažādu profesiju pārstāvjiem, kā arī cilvēkiem, kuriem stingro vēnu zeķu uzvilkšana sagādātu grūtības (seniori, ierobežota kustību amplitūda, traumas). Lāzereoprāciju jomā jāpiemin unikālā, īpaši saudzīgā TOTAL EVLA metode, kas, izmantojot trešās paaudzes iekārtu ar 1940 nanometru diodes lāzeru, vienas operācijas laikā ļauj slēgt gan stumbra vēnas, gan to sānu zarus.
Mūsdienās vēnu operācijas lielākoties var uzskatīt par manipulācijām. Lai atkoptos pēc operācijas, nav nepieciešams ņemt atvaļinājumu - gan pati operācija, gan rehabilitācijas periods praktiski nesagādā diskomfortu un neierobežo jūsu plānus, vēnu operācijām nav sezonalitātes – tās droši drīkst veikt jebkurā gadalaikā.
 

Individuāla pieeja – veselības garants

Tā kā vēnu operāciju piedāvājums ir plašs, pacientam ir svarīgi neapjukt un sarunā ar ārstu uzsvērt savas vēlmes, dzīves ritma specifiku un budžetu. Neļaujiet sevi pierunāt uz operāciju, kas neatbilst jūsu prasībām un iespējām (piemēram, tiekat uzstājīgi steidzināti, tiek piedāvāta tikai lāzeroprācija). Kompetents speciālists ieteiks tieši jums piemērotāko operācijas veidu vai metožu kombināciju. Ja jūs māc šaubas par flebologa objektivitāti, apmeklējiet citu speciālistu un salīdziniet ieteikumus.

 

Nekautrējies doties pie proktologa

Proktologa apmeklējums ir delikāts jautājums. Kāpēc no šī speciālista nevajadzētu kautrēties un kādas problēmas tiek risinātas proktologa kabinetā?
Izplatītākā proktoloģiskā slimība ir dažādas pakāpes hemoroīdi - mezglveida asinsvadu paplašinājumi taisnās zarnas lejasdaļā. Ja hemoroīdi tiek pakļauti pārāk lielam spiedienam, tie palielinās, parādās sūdzības . Ielaistas slimības gadījumā hemoroīdu mezgli var pastāvīgi atrodas ārpus anālās atveres. Lai atbrīvotos no smagākas pakāpes hemoroīdiem, nepieciešama mazinvazīva vai ķirurģiska ārstēšana. Invazīvo metožu pamatā ir nepieciešamība noslēgt asins apgādi palielinātajiem hemoroīdu spilventiņiem – tā kā hemoroīdi netiek apasiņoti, tie izzūd. To var izdarīt mehāniski, nospiežot asinscirkulāciju ar speciālu gumijas gredzenu, vai izmantojot HET metodi, kad asinsvadi tiek koagulēti (piededzināti) ar bipolārās enerģijas palīdzību. Apasiņošu iespējams apturēt arī ar injekciju metodes palīdzību, izmantojot preparātus, kas slēdz asins plūsmu: sklerotetapiju un ciānakrilāta līmi.

Hemoroidālo mezglu barojošo asinsvadu var slēgt arī ķirurģiski. THD un HAL, RAR risinājumi nozīmē, ka hemoroīdu barojošie asinsvadi tiek cauršūti un liģēti. Izmantojot EVRF RAFAELO® metodi, caur nelielu punktveida adatas dūrienu hemoroīdā tiek ievadīts radiofrekvences katetrs, un elektromagnētiskā lauka iedarbības rezultātā hemoroīds izzūd. Hemoroīdu operācijās tiek izmantots arī lāzers, kad, pateicoties precīzajam gaismas impulsam, asinsvadi tiem ''aizmetināti'' ciet, un bipolārās koagulācijas metode LigaSure - iedarbojoties uz hemoroidālajiem mezgliem ar augstu temperatūru un spiedienspēku, audos esošais kalogēns tiek sakausēts un hemoroīdi likvidēti. PPH (Longo tipa) operācijas laikā asinsvadus cauršuj ar cirkulāro šuvēju. Retos gadījumos hemoroīdu likvidēšanai tiek izmantota traumatiskā Miligana – Morgana metode, kad ķirurģiski tiek izņemti visi hemoroidālie mezgli un barojošie asinsvadi nosieti ar ligatūru. Izmantojot LigaSure ierīci, ligatūras var arī nelikt. Pēc hemoroīdu operācijām pacientam jārēķinās ar zināmu diskomfortu atlabšanas periodā, bet tas nav salīdzināms ar ilgstošajām mokām, kas jāpacieš, cenšoties ignorēt slimību.

 

Uzzini vairāk un piesakies konsultācijai!

Tālr.: 67136282, 29330086
E-pasts: jugla@vc4.lv