Pieteikt vizīti

Atpakaļ

Trihologs (matu ārstēšana)

Trihologs ir ārsts, kurš diagnosticē galvas matainās daļas ādas un matu slimības, veicot apskati un novērtējumu, kā arī nozīmējot analīzes, izstrādā ārstēšanas plānu matu izkrišanas, pārmērīgas augšanas un galvas matainās daļas ādas problēmu gadījumos. Trihologs veic specifiskas ārstēšanas procedūras un manipulācijas.

Triholoģija ir zinātne, medicīnas nozare, kuras pārziņā ir gan padziļināta matu un galvas ādas veselības problēmu pētīšana, gan diagnostika un ārstēšana.

Matu izkrišana nereti ir viens no simptomiem kādai citai slimībai, tādēļ ir svarīgi pievērst tam uzmanību un veikt izmeklējumus, lai trihologs varētu risināt problēmu pēc būtības.

Labākos ārstēšanas rezultātus var sasniegt, tikai kompleksi risinot problēmu, sākot ar precīzu diagnostiku, piemērotu ārstēšanu un beidzot ar rezultātu novērošanu ilgtermiņā.
 

Biežākie matu izkrišanas cēloņi ir:
 

 • androgēnā alopēcija vīriešiem jeb tā sauktā vīriešu plikpaurība. Tā var veidoties arī sievietēm, kurām veidojas matu izkrišana pēc vīrišķā tipa. Nereti sievietēm ar androgēno alopēciju novēro arī menstruālā cikla pārmaiņas, hirsūtismu -matiņu augšanu sievietēm neraksturīgās vietās - un citas vīrišķās sekundārās dzimumpazīmes;
 • difūzā matu izkrišana sievietēm. Lai gan vīriešiem visbiežāk novēro tieši androgēno alopēciju, mēdz būt arī difūza matu izkrišana nepilnvērtīga un nepietiekama uztura vai vairogdziedzera disfunkcijas dēļ. Difūzas matu izkrišanas cēlonis visbiežāk ir akūtas vai hroniskas slimības, dažādi deficīta stāvokļi un reakcija uz medikamentiem;
 • perēkļveida alopēcija, kas var izpausties gan kā atsevišķu bezmatu perēkļu parādīšanās, gan arī kā daudzu saplūstošu bezmatu zonu veidošanās līdz pat pilnam matu zudumam uz visa ķermeņa. Perēkļveida matu izkrišana ir orgānspecifiska autoimūna slimība, kuras iemesls joprojām līdz galam nav izpētīts.
   


Trihologs matu slimību diagnostikai izmanto vairākas metodes:
 

 • trihoskopiju - neinvazīvu metodi, kuras laikā ārsts ar speciālas tehnoloģijas palīdzību apskata matu stiebru visā tās garumā (trihoskops palīdz noteikt mata stiebra iedzimtus un iegūtus defektus), kā arī apseko galvas ādas stāvokli. Trihoskopiju veic pastiprinātas matu izkrišanas vai galvas ādas lobīšanās gadījumā;
 • trihogrammu -  matu problēmu diagnostikas papildu izmeklēšanas metodi. Tā ļauj noteikt matu saknīšu stāvokli, cik procentuāli matu ir katrā no trim augšanas fāzēm, precizēt, vai ir zsīkušie mati, noteikt mata stiebra kvalitāti. Tas ļauj precizēt diagnozi un piemeklēt terapiju. Trihogrammai tiek paņemti (izrauti) 40-50 matiņi. Pirms trihogrammas veikšanas matus vēlams nemazgāt pāris dienas;
 • asins analīzes  - diagnozes precizēšanai, vispārējā veselības stāvokļa un hormonālā stāvokļa izvērtēšanai, deficītu noteikšanai (vitamīni, minerālvielas organismā);
 • mikroskopiju - palīdz noteikt, vai galvas āda ir inficēta ar sēnītēm, ērcītēm, baktērijām. To veic apskatot paraudziņu gaismas mikroskopā natīvā veidā un pēc krāsošanas;
 • uzsējumu – to veic sēnītes diagnozes precizēšanai vai arī pēc ārstēšanās kursa, lai konstatētu terapijas rezultātu. Pēc uzsējuma rezultātiem var spriest ne tikai par to, vai sēnīte ir vai nav, bet arī – kāda konkrēti sēnīte radījusi infekciju;
 • biopsiju – tā tiek ņemta no galvas matainās daļas ādas neskaidras diagnozes precizēšanai, kā arī situācijās, kad jāizvērtē slimības aktivitātes pakāpe. Rētainu alopēciju gadījumā tā ir neaizstājama diagnostikas metode.


Matu veselības problēmu gadījumā vienmēr laikus jāapmeklē trihologs, jo tikai speciālists precīzi noteiks diagnozi un ieteiks individuāli piemērotāko terapiju.
 


Trihologs jāapmeklē, ja:
 

 • pastiprināti izkrīt mati un īsā laikā (līdz divām nedēļām) ir pamanāms kopējā matu apjoma samazinājums;
 • matu izkrišana neapstājas un ilgst vairāk par trim mēnešiem;
 • mati izkrīt laukumos un galvas ādā ir redzami neregulāras formas kaili laukumi vai aplūzušu matu zonas;
 • ir izteikta galvas ādas nieze, kreveles, iekaisuma un diskomforta pazīmes;
 • mati neatgriezeniski samazinās apjomā daudzu gadu garumā un ģimenē ir cilvēki, kas cieš no plikpaurības.
   

Matu izkrišana var būt blakusparādība dažādām infekciju un vīrusu slimībām. Covid-19 pandēmijas laikā novēroja, ka arī pēc Covid-19 infekcijas slimības pārslimošanas cilvēki sūdzas par pastiprinātu matu izkrišanu. Pēcinfekcijas matu izkrišana pacientiem ar Covid-19 infekciju anamnēzē var attīstīties pēc četrām nedēļām (agrīnā stadija) vai 12 nedēļām (vēlīnā stadija) no inficēšanās brīža. Lai gan uzskata, ka Covid-19 infekcija ir galvenais pastiprinātas matu izkrišanas izraisītājs, to var veicināt arī arī citi faktori, piemēram, medikamenti, tostarp arī antikoagulanti, stress, retāka matu mazgāšana, galvas ādas veselības pasliktināšanās un nepilnvērtīgs uzturs.


Matu ārstēšana

 • Šobrīd pasaulē izmanto dažādas metodes, kas palīdz atgūt matus, to apjomu – no medikamentozas terapijas līdz pat matu transplantācijai vai implantu procedūrām. Taču jāsāk no vispārējā veselības stāvokļa pārbaudes, lai pārliecinātos, vai nav dzelzs deficīta anēmijas, D vitamīna trūkuma, vairogdziedzera disfunkcijas, olnīcu un virsnieru disfunkcijas, vitamīnu un aminoskābju  nepietiekamības. Lai ārstēšana būtu veiksmīga, jānovērš un jākompensē šīs izmaiņas.
 • Svarīga ir lokālā terapija ar dažādiem bioloģiski aktīviem losjoniem, kuri satur placentas ekstraktu, kofeīnu, kapsicīnu, fitoestrogēnus.
 • Arvien plašāk tiek veiktas mezoterapijas procedūras - lokāli galvas matainajā zonā tiek injicētas aktīvas vielas kopā ar hialuronskābi, kas dod labu un noturīgu rezultātu, veicina matu augšanas ātrumu un to kvalitāti.
 • Viena no biežāk izmantotajām metodēm ir PRP jeb ar trombocītiem bagātinātas plazmas terapija, kad ar centrifugācijas palīdzību no paša pacienta asinīm nodalot eritrocītus un leikocītus, tiek iegūta tā plazmas daļa, kas satur trombocītus.

  PRP procedūras tiek veiktas “Veselības centrs 4” filiālē “Dermatoloģijas klīnika”, bet matu transplantācija tiek veikta “Veselības centrs 4” filiālē "4. Dimensija" Tallinas ielā 18 un filiālē  "Anti-Aging Institute" Baznīcas ielā 18, Rīgā. 

Speciālisti

Sandra Vizule

Sandra Vizule

Dermatologs, trihologs (matu speciālists)

Kristīne Poiša

Kristīne Poiša

Dermatologs, trihologs (matu speciālists)

Cenas

Dermatoloģijas pakalpojumu cenas