Atpakaļ
Gastroenterologs
Gastroenteroloģija ir medicīnas nozare, kas pētī gremošanas sistēmas orgānu - barības vada, kuņģa, zarnu, aknu, žults izvadceļu, aizkuņģa dziedzera uzbūvi, darbību un slimības, to ārstēšanu un profilaksi.
Gastroenterologs sniedz konsultācijas, veic diagnostiku un ārstēšanu pacientiem, kuriem ir sūdzības par gremošanas sistēmas darbību - sāpes vēderā, diskomforts vēderā, dedzināšana kuņģī, vēdera izejas traucējumi (aizcietējumi, caureja), vēdera pūšanās (meteorisms), rīšanas traucējumi, slikta dūša, vemšana, svara zudums, anēmija (mazasinība) un citas.
Vizītes laikā ārsts novērtē pacienta veselību – uzdod jautājumus par sūdzībām, dzīvesveidu, fiziskām aktivitātēm, ēšanas paradumiem, kaitīgiem ieradumiem, pārmantotību, par citu orgānu stāvokli, izmeklē pacienta gremošanas orgānu stāvokli, veicot vēdera dobuma un citu orgānu palpāciju (aptaustīšanu), perkusiju (apklauvēšanu), izklausīšanu (auskultāciju), apskata ādas stāvokli, iztaujā par locītavu sāpēm, sāpēm citās ķermeņa vietās.
Par gremošanas trakta slimībām var liecināt klepus, hronisks bronhīts, locītavu sāpes, ādas problēmas, ginekoloģiskas sūdzības utt., ar kurām pacients sākotnēji vēršas pie citiem speciālistiem.
Kā ārstē gastroenterologs
Lielākoties pacienti gastroenterologu apmeklē pēc ģimenes ārsta ieteikuma, lai precizētu diagnozi. Mūsdienās daudzas slimības, kuras kādreiz novērsa tikai operējot, tagad gastroenterologi ārstē paši neinvazīvi vai mazinvazīvi – ārstēšanas iespējas ir paplašinājušās, medicīnā ienākot jauniem, efektīviem medikamentiem un modernām tehnoloģijām.
Parasti vienlaikus ar medikamentiem būs jāievēro diēta un jāpiemēro atbilstoša fiziskā aktivitāte.
Nekavējieties apmeklēt gastroenterologu, ja:
- vēdersāpes vai gremošanas traucējumi parādījušies nesen, vai arī ilgst vairākas nedēļas, pat mēnešus. It īpaši svarīgi meklēt ārsta palīdzību pacientiem, kas vecāki par 50 gadiem;
- ir vemšana ar asinīm vai nesaprotama cēloņa dēļ vēdera saturs (fekālijas) ir melnā krāsā;
- ir atkārtotas vemšanas epizodes, kuru cēlonis nav skaidrs;
- ķermeņa svara zudums nezināma iemesla dēļ;
- ir veikta asins analīze un konstatēta mazasinība;
- ir konstatētas pārmaiņas asinīs, kas liecina par iespējamu aknu bojājumu.
Gastroenteroloģijā pielietoto šādas diagnostikas metodes:
- laboratoriskie izmeklējumi (asinis, fēces);
- elptests helikobaktērijas noteikšanai;
- abdominālā jeb vēdera dobuma ultrasonoskopija (USG) – ļauj spriest par iekšējo orgānu struktūru, veidojumiem, žultsakmeņu klātieni, konstatēt audu atmirumu (nekrozi);
- aknu sonoelastogrāfija;
- ezofagogastroduodenoskopija (EGDS) jeb augšējā endoskopija - barības vada, kuņģa un tievās zarnas sākumdaļas (arī divpadsmitpirkstu zarnas) izmeklēšana, ievadot šo orgānu lūmenā endoskopu, kas ļauj redzes kontrolē izpētīt gremošanas trakta gļotādu;
- kolonoskopija jeb apakšējā endoskopija - resnās zarnas izmeklēšana, cauri anālajai atverei ievadot resnajā zarnā endoskopu (kolonoskopu);
- biopsija - audu paraugu paņemšana histoloģiskai (mikroskopiskai) izmeklēšanai EDGS vai kolonoskopijas laikā;
- nepieciešamības gadījumos izmanto rentgenu (RTG), magnētisko rezonansi (MR), datortomogrāfiju (CT) u.c.
Šie izmeklējumi pieejami “Veselības centrs 4” filiālēs.
Gastroenetrologs sadarbojas ar citu nozaru ārstiem - ģimenes ārstiem, radiologiem, hepatologiem, hematologiem, ginekologiem, infektologiem, dermatologiem u.c. speciālistiem labākā ārstēšanas rezultāta sasniegšanai katram pacientam individuāli.
Speciālisti
Cenas
Gastroenterologa pakalpojumu cenas
Gastroenterologa - rezidenta pirmreizēja konsultācija
65.00 €
Gastroenterologa - rezidenta atkārtota konsultācija
50.00 €